0805ZC475KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM21AR71A475KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AR71A475KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AR71A475KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805ZC475KAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805ZC475KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)