K42X-E9S/E15S-A4N
DigiKey Part Number
2092-K42X-E9S/E15S-A4N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K42X-E9S/E15S-A4N
Description
CONN D-SUB PLUG/RCPT 9/15POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9, 15 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K42X-E9S/E15S-A4N Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.2A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
2, 3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C