K42X-E15S/S-A4NJ
DigiKey Part Number
2092-K42X-E15S/S-A4NJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K42X-E15S/S-A4NJ
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub, High Density - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K42X-E15S/S-A4NJ Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.2A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
3, 3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C