K22X-A15S-N
DigiKey Part Number
2092-K22X-A15S-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K22X-A15S-N
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
K22X-A15S-N Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Phosphor Bronze
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C