RK73H1JTTD59R0D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
59 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73H1JTTD59R0D
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JTTD59R0DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JTTD59R0DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JTTD59R0DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JTTD59R0D
Description
RES 59 OHM 0.5% 1/8W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H1JTTD59R0D Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)