RK73B1JTTD240G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
24 Ohms ±2% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73B1JTTD240G
DigiKey Part Number
2019-RK73B1JTTD240GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B1JTTD240GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B1JTTD240GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B1JTTD240G
Description
RES 24 OHM 2% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73B1JTTD240G Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)