1808Y4K00102JXT
DigiKey Part Number
1608-1808Y4K00102JXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1808Y4K00102JXTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1808Y4K00102JXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y4K00102JXT
Description
CAP CER 1000PF 4KV X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1808Y4K00102JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)