1806J0500204MJTE07
DigiKey Part Number
1608-1806J0500204MJTE07TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1806J0500204MJTE07CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1806J0500204MJTE07DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1806J0500204MJTE07
Description
CAP FEEDTHRU 0.2UF 20% 50V 1806
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.2 µF Feed Through Capacitor 50V 2 A 1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Category
Current
2 A
Manufacturer
Knowles Syfer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
X7R
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Capacitance
0.2 µF
Size / Dimension
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated
50V