1210Y5000182FFT
DigiKey Part Number
1210Y5000182FFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210Y5000182FFT
Description
CAP CER 1800PF 500V C0G/NP0 1210
Detailed Description
1800 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
1210Y5000182FFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)