Image for 1210Y0500105KST is not available
1210Y0500105KST
DigiKey Part Number
1608-1210Y0500105KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210Y0500105KST
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)