1210Y0500105KDT
DigiKey Part Number
1608-1210Y0500105KDTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1210Y0500105KDTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1210Y0500105KDTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210Y0500105KDT
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210Y0500105KDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)