1206J0500392FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 230
3900 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206J0500392FCT
DigiKey Part Number
1206J0500392FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J0500392FCT
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J0500392FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)