Image for 0805Y2500221JETM01 is not available
0805Y2500221JETM01
DigiKey Part Number
1608-0805Y2500221JETM01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y2500221JETM01
Description
MLC
Detailed Description
220 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)