0805J5000102JDT
DigiKey Part Number
0805J5000102JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J5000102JDT
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805
Detailed Description
1000 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805J5000102JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)