0805J1000102JGTH20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for 0805J1000102JGTH20 is not available
0805J1000102JGTH20
DigiKey Part Number
1608-0805J1000102JGTH20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000102JGTH20
Description
MLC
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)