0603Y1000101JET is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
Upgrade
KEMET
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603Y1000101JET
DigiKey Part Number
0603Y1000101JET-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y1000101JET
Description
CAP CER 100PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y1000101JET Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)