ES2211N101K502NTM
DigiKey Part Number
1763-1201-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1201-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1201-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES2211N101K502NTM
Description
CAP CER 100PF 250VAC C0G 2211
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 2211 (5728 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ES2211N101K502NTM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.220" L x 0.110" W (5.58mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.79mm)