1206B472K501NT
DigiKey Part Number
1763-1109-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1109-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1109-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B472K501NT
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206B472K501NT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.064" (1.63mm)