1206B393M251NT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.039 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B393M251NT
DigiKey Part Number
1763-1206B393M251NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B393M251NT
Description
1206 MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.064" (1.63mm)