0603B102K101NT
DigiKey Part Number
1763-0603B102K101NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1763-0603B102K101NTCT-ND - Cut Tape (CT)
1763-0603B102K101NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603B102K101NT
Description
CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)