0402B103K250NT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B103K250NT
DigiKey Part Number
1763-0402B103K250NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B103K250NT
Description
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)