B055NC5S-T
DigiKey Part Number
1761-B055NC5S-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1761-B055NC5S-TCT-ND - Cut Tape (CT)
1761-B055NC5S-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B055NC5S-T
Description
RF FILTER BAND PASS 5.5GHZ 3SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.5GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 1GHz Bandwidth 2.25dB 3-SMD, No Lead
Category
Insertion Loss
2.25dB
Manufacturer
Knowles Dielectric Labs
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
3-SMD, No Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
0.350" L x 0.200" W (8.89mm x 5.08mm)
Frequency
5.5GHz Center
Height (Max)
0.098" (2.49mm)
Bandwidth
1GHz