T591D157M016ATE0657280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 49
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 65mOhm @ 100kHz
T591D157M016ATE0657280
DigiKey Part Number
T591D157M016ATE0657280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T591D157M016ATE0657280
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 100kHz