T591B227M006ATE045
DigiKey Part Number
399-T591B227M006ATE045TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T591B227M006ATE045CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T591B227M006ATE045DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T591B227M006ATE045
Description
CAP TANT SMD AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 45mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T591B227M006ATE045 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V