T556B127M050AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
120 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 50 V Nonstandard 90mOhm @ 100kHz
T556B127M050AH
DigiKey Part Number
T556B127M050AH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T556B127M050AH
Description
CAP TANT POLY 120UF 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T556B127M050AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Capacitance
120 µF
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz