T556B107K050AT
DigiKey Part Number
399-T556B107K050AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T556B107K050AT
Description
CAP TANT POLY 100UF 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 50 V Nonstandard 130mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T556B107K050AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100kHz