T551B397K015AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
390 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 15 V Axial, Can 90mOhm @ 100kHz
T551B397K015AH
DigiKey Part Number
T551B397K015AH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T551B397K015AH
Description
CAP TANT POLY 390UF 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T551B397K015AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial, Can
Capacitance
390 µF
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
15 V