T550B507M035AH
DigiKey Part Number
399-T550B507M035AH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B507M035AH
Description
CAP TANT POLY 500UF 35V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
500 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 35 V Axial 110mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T550B507M035AH Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Manufacturer
KEMET
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Capacitance
500 µF
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
35 V