T502B106K016AG6310 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2.8Ohm @ 100kHz
T502B106K016AG6310
DigiKey Part Number
T502B106K016AG6310-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T502B106K016AG6310
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T502B106K016AG6310 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
500 Hrs @ 230°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V
Features
High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8Ohm @ 100kHz