T500C686K006AG6110
DigiKey Part Number
399-T500C686K006AG6110TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T500C686K006AG6110CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T500C686K006AG6110
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T500C686K006AG6110 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 200°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz