T494V107K006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 5 083
Datasheet
Similar
In Stock: 500
In Stock: 319
In Stock: 281
In Stock: 692
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
In Stock: 256
KYOCERA AVX
In Stock: 46
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
T494V107K006AH
DigiKey Part Number
T494V107K006AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494V107K006AH
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494V107K006AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm