T493A475K016BH6220WAFL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3Ohm @ 100kHz
T493A475K016BH6220WAFL
DigiKey Part Number
399-T493A475K016BH6220WAFL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493A475K016BH6220WAFL
Description
4.70UF 16.0V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tray
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 100kHz