T491C156K010AT4153 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
15 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm
T491C156K010AT4153
DigiKey Part Number
T491C156K010AT4153-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C156K010AT4153
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491C156K010AT4153 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm