SBC6-6R8-662
DigiKey Part Number
399-18951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC6-6R8-662
Description
FIXED IND 6.8UH 6.6A 20 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.6 A 20mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC6-6R8-662 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)