R71MI3220CK00K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 220V 420V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R71MI3220CK00K
DigiKey Part Number
399-R71MI3220CK00KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R71MI3220CK00K
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R71MI3220CK00K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
253 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
420V