R474R347050A1KV057 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1 871
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R474R347050A1KV057
DigiKey Part Number
399-R474R347050A1KV057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R474R347050A1KV057
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
440V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)