R41BR333050T0K
DigiKey Part Number
399-R41BR333050T0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R41BR333050T0K
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 350V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R41BR333050T0K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.106" (28.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)