PHV225MKP3370QE4
DigiKey Part Number
399-PHV225MKP3370QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHV225MKP3370QE4
Description
CAP ALUM POLY 125C 370UF 63VDC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
370 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 7.3mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tray
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
7.66 A @ 100 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
38.3 A @ 100 kHz
Capacitance
370 µF
Height - Seated (Max)
1.492" (37.90mm)
Tolerance
-10%, +30%
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.3mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C