PEV227MKL3780QE4
DigiKey Part Number
399-PEV227MKL3780QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEV227MKL3780QE4
Description
CAP ALUM 780UF 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
780 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 107mOhm @ 100Hz 6300 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
4.515 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
13.416 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
1.024" L x 1.024" W (26.00mm x 26.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
107mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6300 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C