MMK5105K63J04L16.5TR18
DigiKey Part Number
399-11451-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11451-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5105K63J04L16.5TR18
Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
MMK5105K63J04L16.5TR18 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V