F863BK224K310ZV047
DigiKey Part Number
399-F863BK224K310ZV047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F863BK224K310ZV047
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F863BK224K310ZV047 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V