F862BY474K310ZV054
DigiKey Part Number
399-F862BY474K310ZV054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BY474K310ZV054
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862BY474K310ZV054 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V