F861DU225M310L
DigiKey Part Number
399-F861DU225M310LTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-F861DU225M310LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861DU225M310L
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F861DU225M310L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V