F461AG153J630R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2 000
Datasheet
0.015 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461AG153J630R
DigiKey Part Number
399-F461AG153J630RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AG153J630R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V