ESH225M450AH1EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 29 457
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 5 282
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 11
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH225M450AH1EA
DigiKey Part Number
399-ESH225M450AH1EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH225M450AH1EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH225M450AH1EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
37 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
59.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C