ERP610W222MEJ0
DigiKey Part Number
399-13585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP610W222MEJ0
Description
CAP CER 2200PF 760VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERP610W222MEJ0 Models
Category
Ratings
X1, Y1
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C