EEV107M050A9MAA
DigiKey Part Number
399-6701-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6701-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6701-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV107M050A9MAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV107M050A9MAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Impedance
400 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C