EE2-4.5NU-L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EE2-4.5NU-L |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V |
Manufacturer Standard Lead Time | 99 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EE2-4.5NU-L Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Manufacturer KEMET | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 3.38 VDC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Must Release Voltage 0.45 VDC |
Part Status Active | Operate Time 2 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 1 ms |
Coil Voltage 4.5VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Alloy, Gold Alloy |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency CSA, TUV, UL |
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max | Relay Type General Purpose |
Load - Max Switching 500VA, 440W | Coil Resistance 145 Ohms |
Coil Current 31.1 mA | Base Product Number |