C971U472MUWDBA7317
DigiKey Part Number
399-9535-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9535-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C971U472MUWDBA7317
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C971U472MUWDBA7317 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.551" Dia (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)