C961U222MWWDCAWL40 is available for purchase but is not normally stocked.
2200 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C961U222MWWDCAWL40
DigiKey Part Number
C961U222MWWDCAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C961U222MWWDCAWL40
Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
C961U222MWWDCAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)